AKO ZVLÁDAŤ STRES A NEVYHORIEŤ
worskhop s Katkou Milovou
Dňa 6. marca sa konal v poradí piaty workshop tohto roku v budove DAV-u. Tentokrát sme sa s Katarínou Milovou naučili, ako zvládať stres a nevyhorieť. Dozvedeli sme sa, čo s nami stres robí, aká je prevencia z dlhodobého hľadiska, niečo o našom EQ a ako zvládnuť stres v danej chvíli.
Kto je Katarína Milová?
Katka je psychologička na IPčku a Happiness manažérka, ktorá sa stará o ľudí v Sygicu. V priebehu svojej praxe ako konzultantka pomáhala firmám nastavovať rozvojové programy, realizovala skupinové aj individuálne tréningy, pracovala s psychodiagnostikou, potom sa presunula do interného HR, kde nastavovala procesy v celom Employee Lifecycle. Miluje prírodu a pohyb. Najlepší antistres je pre ňu poriadny tréning, upratovanie a jej mačka.
Stres nie je iba zlý
Vedeli ste o tom, že neexistuje život bez stresu? Stres je pre nás dokonca potrebný a prežívame ho neustále. Niekedy si jeho prítomnosť ani nemusíme uvedomovať. Okrem negatívneho stresu, máme aj dobrý stres. Napríklad pred športovým výkonom alebo pred rande – ale aj napriek stresu to nakoniec zvládneme. Naopak, ten horší stres na nás pôsobí negatívne. Uvedomujeme si jeho fyziologické prejavy a pretrváva dlhšie. Chronický stres mení to, akým spôsobom fungujeme a ako reagujeme na podnety. Okrem toho vplýva na naše zdravie, trávenie a aj na vzťahy.
Čo robí stres s naším telom?
Začervenanie, zvýšenie tepu, potenie, rýchle rozprávanie a iné. Sú to fyzické prejavy, ktoré každý z nás určite pozná. Buď na vlastnej koži, alebo u iných. Ale vieme prečo sa to deje? Je to stará reakcia tela – stres mali už naši dávni predkovia. Telo sa takto pripravovalo napríklad na útek pred mamutom. Počas stresu sa aktivujú reakcie dôležité na prežitie.
Prevencia proti stresu
Stres súvisí aj so syndrómom vyhorenia. Dochádza k nemu ako reakcia na vysoké nasadenie. Dostávame sa do stavu, keď nie sme schopní ničoho a nevieme sa sústrediť – jednoducho nefungujeme. Preto je dôležité, aby sme sa stres naučili zvládať.
Oblasti, ktoré súvisia so stresom a jeho prevenciou:
• Po telesnej stránke vieme stresu zabrániť kvalitným spánok, pohybom a zdravým stravovaním. Pohyb nám navyše dodáva aj sebavedomie a z tela sa vyplavujú endorfíny.
• Je vedecky dokázané, že kvalitnejšie medziľudské vzťahy prispievajú k našej spokojnosti, zdraviu a šťastiu. Vzťahy môžeme zlepšovať tromi spôsobmi. Keď robíme niečo aj pre druhých – ono sa nám to vráti. Vďačnosťou, ktorá prispieva k pozitívnemu mysleniu. Zdieľaním niečoho osobného, vďaka čomu sme si bližší s inými ľuďmi.
• Je dôležité, ako sa na veci pozeráme, ako o nich hovoríme a či sú naše myšlienky „zdravé“. Či máme pozitívnejšie spôsoby myslenia: zastavovanie katastrofických scenárov nejakou aktivitou; hľadanie výnimiek z pravidla, že vždy všetko pokazíme; zasmiatie sa nad tým, čo nemôžeme zmeniť a naopak sústredenie sa na to, čo ovplyvniť dokážeme.
Emocionálna inteligencia a zvládanie akútneho stresu
Emocionálna inteligencia predstavuje porozumenie emóciám. Nielen emóciám ostatných, ale najmä to, či sa dokážeme pozrieť na tie naše – uvedomovať a rozpoznávať ich. Či dokážeme konať s ohľadom na naše emócie. Vďaka EQ si uvedomujeme spúšťače stresu a zároveň nám pomáha budovať lepšie vzťahy. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, čo prežívame a ako sa to na nás prejavuje. Premýšľať nad tým, čo urobiť, aby to bolo lepšie. Takto sa naučíme regulovať reakcie a dokážeme zvládnuť stres v danej chvíli. Môžeme na to využiť vedomé dýchanie, zamestnať zmysly, uvoľniť tlak (napr. antistresovými loptičkami) alebo si upratať svoje okolie. Prípadne pred stresovou situáciou urobiť niečo, čo je nám príjemné, napríklad taký small talk.
Skupinové aktivity
Okrem teoretických informácii sme mali aj rôzne skupinové aktivity. V prvej sme mali v skupine porozmýšľať, ktoré vzťahy sú pre nás dôležité, ako nám pomáhajú zvládať náročné obdobia a ako z nich čerpáme. Druhou aktivitou sme v dvojiciach mali spísať, čo nás stresuje, čo nám v takej situácii pomohlo a ako sa táto pozitívna skúsenosť dá použiť ako riešenie do budúcna. Tretia aktivita bola opäť skupinová, počas ktorej sme sa mali zamyslieť nad tým, ako dokážeme zvládať akútnu stresovú situáciu.
Naše odpovede v aktivitách, otázky a Katkine konkrétne príklady, nájdete na YouTube: Študentský parlament mesta Senica. Katke ďakujeme a tešíme sa na ďalšie plnohodnotné workshopy s inšpiratívnymi hosťami.
Projekt je financovaný z Fondu malých projektov programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika a mesto Senica ho realizuje s cezhraničným partnerom Gymnázium Velké Pavlovice.