Ako sa pripraviť na šteniatko?
Prínos šteniatka do rodiny je krásny a jedinečný zážitok. Avšak na to, aby ste príchod nového člena do domácnosti zvládli, musíte sa poriadne pripraviť. Ako na to?
Ešte predtým ako si priveziete šteniatko domov ,položte si pár otázok. Bude nový prírastok zapadať do rodiny? Zvládnem sa postarať o šteniatko a pripraviť ho do života? Mám na neho čas? Neomrzí ma?
Po definitívnom rozhodnutí sa tak trochu musí zmeniť aj dom. Šteniatko spoznáva svet papuľkou. Hryzie, trhá a ničí. Preto určite odložte rôzne drahé a cenné objekty mimo dosah malého psíka. Zároveň si dajte pozor na jedovaté rastliny alebo iné produkty, ktoré by šteniatko zjedlo a otrávilo sa.
Čo kúpiť ?
Šteniatku zo začiatku netreba extrémne veľa vecí. Postačí si s miskami, obojkom (so známkou) alebo postrojom, vôdzkou, hračkami a hlavne bezpečným miestom. To môže byť pelech, vankúš alebo klietka. Tá však nesmie byť vnímaná ako trest! Má to byť pre psa bezpečné miesto aj v budúcnosti, keď vyrastie. Nechajte ju stále otvorenú , aby si šteniatko samo zvolilo, či ju bude používať alebo nie. Ďalšími užitočnými vychytávkami sú napríklad vlhčené utierky na upratovanie, savé podložky na cikanie a najmä kaky sáčky. V priebehu života šteniatku samozrejme môžete dokupovať mnohé iné produkty ako kefy, nožnice, kliešte na pazúry, pamlsky, zubné kefky a aj lekárničku.
Čo mám robiť, keď už ho mám doma ?
V prvom rade ho zoznámte s novým prostredím. Nechajte šteniatko preskúmavať nové bývanie. Buďte pri ňom a povzbudzujte ho v objavovaní. Ak za vami ustráchane príde, neutešujte ho. Môžete v ňom podporiť strach. Kameň úrazu pri zoznamovaní býva zoznamovanie s iným zvieracím členom rodiny (nerátam akváriové rybičky). To by ideálne malo prejsť v neutrálnom prostredí, čiže nie doma, na dvore ani blízko domu. Pôvodný zvierací člen má totižto väčšiu sebaistotu a môže si ochraňovať svoje miesto.
Krmivo
Ďalším dôležitým krokom je zmena krmiva. Ak je teda šteniatko od chovateľa/ z útulku kŕmené na granulách, ktorými kŕmiť nechcete, zamieňajte ich postupne. Celý prechod by vám mal trvať cca 10 dní. Najskôr podávajte väčšinu starého krmiva a trochu nového. Po kúskoch pomaly pridávajte nové a uberajte zo starého, až kým miska bude plná nových granúl. Ak sa s prechodom veľmi poponáhľate, šteniatku môžete privodiť tráviace ťažkosti.
Ako sa má spoznať s ostatným okolím ?
Socializácia psa je pri výchove dôležitá. Veľmi stručne je to začleňovanie psa do spoločnosti a kladie základ pre sebavedomého jedinca. Najintenzívnejšie socializačné obdobie je do 12teho týždňa života. Vystavujte šteniatko novým situáciám, zvieratám a ľuďom. Treba brať na vedomie, že prílišná socializácia je zlá. Z každého stretnutia si malý chlpáč musí odniesť pozitívnu skúsenosť. V intenzívnej socializácií je však malý háčik. Nové prostredia a zvieratá prinášajú riziko rôznych chorôb. Najmä bez očkovania proti besnote by malé šteniatko nemalo prísť do kontaktu s neznámymi zvieratami. Preto si dôkladne vyberajte s čím/kým šteniatko zoznámite a či si z toho odnesie pozitívnu skúsenosť.
Nezabudnite si užívať každý deň so šteniatkom. Možno to bude náročné, ale spoločne to určite zvládnete. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, pozrite si staršie videá na YouTube od Akosopsom .