Vražda, ktorá otriasla Slovenskom
Ján Kuciak
V deň vraždy
V deň vraždy sa Ján Kuciak s jeho partnerkou vrátili do ich domu vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Po ich príchode Martina aktívne posielala do internetovej skupiny svojim priateľkám svadobné šaty. O 20.15 sa ju matka pokúšala kontaktovať. Žiaľ, neúspešne. V nedeľu 19. marca 2018 sa Martinina matka rozhodla navštíviť Martinu a jej snúbenca Jána po opakovane zlyhaných pokusoch o komunikáciu. Na mieste sa však dozvedela, že jej dcéra bola zavraždená. Martina Kušnírová bola usmrtená streľbou do hlavy, Ján Kuciak dvoma výstrelmi do hrude.
V ten večer otriasla správa celým Slovenskom. Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica boli dňa 21. februára 2018 zavraždení, obidvaja mali v tom čase 27 rokov. Prečo vyhasol život dvoch nevinných ľudí a kto je zodpovedný za ich smrť?
Ján Kuciak hľadal prepojenia medzi Talianskou Mafiou a vládou SR
Koncom roku 2016 si Ján Kuciak na Slovensku všimol taliansku mafiu z organizácie Ngrangheta, ktorá hľadá nové trhy na pranie peňazí. Antonín Vadala je podnikateľ talianskeho pôvodu pôsobiaci na Slovensku, jeho priezvisko nesie názov jednej z rodín, ktorá patrí do Ngranghety (klan Vadalovcov).
Tento projekt sa stal Jánovým najväčším investigatívnym projektom. Pracoval na ňom 18 mesiacov. Sústredil sa najmä na prepojenie podnikateľov a talianskej mafie Ngrangheta s úradom vlády SR, kde pracovala, ako asistentka vtedajšieho premiéra Roberta Fica, Mária Trošková. Kuciak sa domnieval, že Mária Trošková nepracovala len pre Róberta Fica. Predtým, než sa Mária Trošková dostala na úrad vlády, bola milenkou Antonína Vadalu. Antonín Vadala, podnikal na východe Slovenska v oblasti poľnohospodárstva a jeho firmy poberali každoročne miliónové dotácie pochádzajúce z eurofondov. Ján zistil, v akej výške čerpal Antonín Vadala z agrodotacií a dopátral sa aj k podvodom jeho firiem na DPH. V niektorých figurovala aj Mária Trošková, ktorá bola disponentkou účtov týchto firiem .
Zverejnenie posledného článku Jána Kuciaka
7 dní po vražde vyšiel článok Jána Kuciaka online. Článok vzbudil veľké reakcie po celom svete. Tisícky Slovákov vyšlo do ulíc na vyjadrenie nesúhlasu s politikou a zaobchádzaním s novinármi. Protestujúci žiadali o odvolanie vtedajšieho predsedu vlády Róberta Fica, ktorý však tieto protesty na jeho odstúpenie nazval pokusom o totálnu destabilizáciu.
- februára 2018 zvolal predseda vlády Róbert Fico tlačovú konferenciu, v ktorej ponúkol milión eur človeku, ktorý mu poskytne akékoľvek informácie spojené s vraždou. Tento krok bol veľmi nehumánny a kritizovaný novinármi po celom svete.
- marca 2018 po niekoľkých týždňoch protestov predseda vlády odstúpil. V ten istý deň otvorili medzinárodné vyšetrovanie Antonína Vadalu pre pašovanie drog. Vadala bol súčasťou medzinárodného drogového reťazca a slovenské firmy používal iba na krytie a na pranie špinavých peňazí. Polícia zaznamenala, ako hovorí, že v krajine pozná niekoho vysoko postaveného vrátane tajných služieb. Antonín Vadala si odpykáva trest za pašovanie drog v rodnom Taliansku. Pre nedostatok dôkazov nemohol byť za vraždu Jána Kuciaka stíhaný.
V polovici roku 2018 začala slovenská polícia vyšetrovať ďalšiu stopu súvisiacu s vraždou novinára a jeho snúbenice, a to slovenského podnikateľa Mariána Kočnera.
Marián Kočner
Meno Marián Kočner bolo na Slovensku veľmi známe. Spájalo sa s niekoľkými kauzami, ako napríklad kauzou Technopol či Glance Hause. Kočner bol tiež známy svojou problematickou povahou. Kuciak sa Kočnerovi venoval najmä v roku 2017, kedy o ňom napísal 23 článkov. Zlomovou bola účasť Kuciaka na tlačovej konferencii v roku 2017, v ktorej sa novinár spýtal Kočnera otázku týkajúcu sa kauzy Donovaly. Kočner nevedel odpovedať na Kuciakovu otázku a zareagoval veľmi agresívne uvedomujúc si nebezpečnosť Kuciakových článkov, tie ho mohli pripraviť o stovky miliónov eur. Kočner neskôr uskutočnil výhražný telefonát priamo Jánovi Kuciakovi, v ktorom ho obviňoval z úplatkárstva. Telefonát obsahoval aj vyhrážky nielen voči Jánovi Kuciakovi, ale aj jeho rodine: ,,Pán Kuciak, vy nie ste novinár, vy ste malý pisálek, ktorý robí na objednávku, začnem sa venovať vašej osobe, vám, vašej matke, rodine, súrodencom.“ Po tomto telefonáte podal Ján Kuciak trestné oznámenie za vyhrážanie, ktoré bolo však úplne odignorované. Pár mesiacov pred vraždou bol Ján Kuciak niekým fyzicky sledovaný.
7 mesiacov po vražde zadržala polícia v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Mariny Kušnírovej niekoľko podozrivých.
7. mesiac vyšetrovania
Výrazný posun vo vyšetrovaní nastal, keď polícia zadržala pôvodne osem osôb. Z tejto skupiny následne zo skutku obvinili konkrétne Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka ako vykonávateľov.
Deň na to zadržali aj Alenu Zsuzsovú, ktorá bola následne obvinená ako objednávateľka dvojnásobnej vraždy. Na tlačovej besede 1. októbra 2018 orgány činné v trestnom konaní informovali, že na zavraždenú dvojicu strieľal Tomáš Szabó, v minulosti pracujúci ako policajt. Bývalý vojak Marček bol podľa pôvodnej verzie pri vražde v úlohe vodiča, ktorý doviezol Tomáša Szabóa priamo pred dom snúbencov.
Po zadržaní Zsuszovej začali médiá prinášať informácie o jej blízkom vzťahu s podnikateľom Kočnerom, údajne mu tlmočila. Kočner v zime v roku 2017 veľmi extenzívne komunikoval s Alenou Zsuszovou o veciach, z ktorých bolo zrejmé, že ide o vraždu.
Priebeh vraždy
Vo februári 2018 Szábo s Marčekom často cestovali do Veľkej Mače, vyskytli sa tam viackrát a snažili sa sledovať pohyby Jána a Martiny.
Pár hodín pred vraždou dorazili Szábo s Marčekom do Veľkej Mače, aby zistili, v akom čase sa bude Ján Kuciak nachádzať v dome. Okolo 18.28 sa Marček ukryl v letnej kuchynke v záhrade. Okolo 20.20 videl, ako z kuchyne odchádza žena. Zaklopal na dvere. Otvoril mu Ján Kuciak. Miroslav Marček vystrelil dve guľky do ľavej strany jeho hrude. Potom zbadal Martinu Kušnírovú a strelil ju do hlavy.
Rozsudok
3. septembra bol vynesený rozsudok v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tomáša Szabóa uznal súd vinným, Miroslav Marček dostal na začiatku decembra za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia. Odsúdený bol aj sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, ktorý dostal 15 rokov. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu SR. Prekvapivo však súd Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovu oslobodil . Marián Kočner a Alena Zsuzsová ostávajú vo väzbe pre obvinenia z iných trestných činov. Proti Márii Troškovej a Antonínovi Vadalovi žiadne obvinenia vznesené neboli.
Zdroje :
aktuality.sk , dennikn.sk, prípad Kuciak- dokumentárny film, topky.sk, sme.sk ,