Vianoce naprieč svetom
Hovorí sa, že všade dobre, doma najlepšie. Inak to nie je ani počas sviatkov. Naše zvyky majú jednoducho svoje čaro. V iných kútoch Zeme však narazíme na rôzne tradície či jedlá. Rovnako aj postoje k tomuto sviatku sa môžu líšiť, preto vám v nasledujúcich riadkoch predstavím pár kultúr.
Japonsko
Japonci typické Vianoce neoslavujú, keďže zastúpenie kresťanov v krajine je malé. Napriek tomu by ste našli v uliciach mnoho tradičných vecí spájaných s Vianocami, ako ich poznáme. Môže za to vplyv západnej kultúry v posledných dvoch desaťročiach. Miestni majú tento čas spojený so stretnutiami s blízkymi.
24. december je dňom, kedy si páry zvyknú rezervovať večere v reštauráciách a trávia spolu čas. Nazýva sa aj najromantickejším dňom roka.
Okrem toho majú Japonci relatívne nový zvyk – jedenie kuracieho menu KFC na Vianoce.
Zvyk sa začal v roku 1970, kedy manažér Takeshi Okawara začul cudzincov, ktorým chýba domov. Spustil veľkú vianočnú kampaň, vďaka ktorej je kuracie menu úspechom dodnes. Dopyt je taký veľký, že objednávky prichádzajú už 6 týždňov pred Vianocami a ľudia sú ochotní čakať hodiny v dlhých radoch.
Za zmienku stojí aj vianočný koláč kurisumasi keki,ktorý iba na Vianoce rozvoniava po celej krajine.Ide o nadýchaný koláč so šľahačkou a čerstvými jahodami.
Austrália
Naši protinožci si sviatky spájajú s plážou, grilovačkou a piknikom. V tomto čase totiž v Austrálii začína leto. Teplé počasie si žiada aj isté zmeny. Typické koledy, ktoré si miestni radi spievajú prešli istou úpravou – konkrétne časti, kde sa spomína zima a sneh. A populárne soby tu majú tiež svoju náhradu. Sú ňou klokany(six white boomers).
Typické vianočné jedlo sa servíruje v čase obeda, večera býva studená – nechýbajú rôzne morské plody, ktoré si zvyčajne austrálci kupujú na vianočných trhoch. Okrem miestnych pochutín nechýba typické anglické jedlo, morčacie aj kuracie mäso.
Čína
Väčšina z nás pokladá za najväčší sviatok roka práve Vianoce. V Číne majú pre nich skôr len komerčný význam, hoci sa dostáva vďaka mladým do popredia, najmä do veľkých miest.
V Číne má najväčší spirituálny význam Čínsky Nový rok. Trvá 15 dní a jeho termín sa pohybuje medzi 21. januárom a 20. februárom. Udáva sa podľa lunárneho kalendára a každý rok pripadá inému znameniu.
Oslavu sviatkov sprevádza mnoho upratovania, ktorým vítajú nové a čistia od starého. Následne svoje domácnosti zdobia červenými dekoráciami, ktoré majú odohnať démonov. Tých odháňajú aj petardami, ktoré je počuť vo všetkých uliciach.
Veľmi si zakladajú na rodinnom stretávaní. Zaujímavosťou je, že ak ste mladý muž alebo žena a ste single, môžete si najať pre túto príležitosť partnera.
Mexiko
Miestni sú veľmi katolícky založení. Vianoce začínajú sláviť už 16.12. oslavami Posadas – sú inšpirované cestou Márie a Jozefa. Podobne ako u nás zdobia vianočný stromček, no hlavnou dekoráciou domu je však betlehém. Štedrovečernú večeru tvorí hustá kuracia alebo bravčová polievka so štipľavými papričkami – pozole. Po polievke nasleduje moriak, a typický dezert bumelos, ktorý je blízky naším smaženým šiškám.
Nech už sme kdekoľvek na svete, s rôznymi zvykmi, presvedčeniami a náladami, posolstvo Vianoc je stále rovnaké. Najkrajším darčekom pod stromček je láska a pokoj.